تبلیغات
دور دنیا - نروژ؛ سفر به دل تاریکی

امروز:

نروژ؛ سفر به دل تاریکی

» نوع مطلب : آشنایی با کشورهای جهان ،

پایتخت این کشور اسلو است و از شهرهای مهم آن می‌توان «بروگن»، «تروندهیم»، «درامن» و «استاوانگر» را نام برد. زبان رایج این کشور نروژی است که با خط لاتین نوشته می‌شود. مذهب عموم مردم این کشور مسیحیت لوتری است.

نروژ در نیمکره شمالی و شرقی، در شمال قاره اروپا و در کنار دریاهای شمال، نروژ و بارنتز

واقع شده و با کشورهای سوئد در شرق و فنلاند و روسیه در شمال شرقی همجوار است.

ایمنی و امنیت
1- آمار جرایم در نروژ نسبتا پائین است ولی این بدان معنی نیست که هموطنان در حفظ و نگهداری اموال و مدارک مسافرتی دقت نداشته و بدون رعایت احتیاط در سطح شهر رفت و آمد كنند. جیب‌بری، سرقت پول و گذرنامه و دیگر جرائم خرد خصوصا در فصل تابستان و در محلهای دیدار جهانگردان اتفاق می‌افتد.

قوانین و آداب و رسوم
1- قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روان گردان بسیار سختگیرانه است و چنانچه در زمان ورود به کشور در اثاثیه مسافر کشف شود فرد به عنوان قاچاق کننده این مواد تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.
2- برای رانندگی در این کشور باید گواهینامه نروژی یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین‌المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره‌های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی كنند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می‌تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید.
اضافه می‌شود متقاضیان این نوع گواهینامه می‌توانند در داخل کشور با مراجعه به معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
3- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.
4- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی‌دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور نروژ است.
5- نروژ دارای قوانین سخت مهاجرتی است. درصورت سفر به این کشور نباید بیش از مدت تعیین شده در ویزای این کشور، در این کشور اقامت داشته باشید.

الزامات ورود و خروج
1- در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از جمله نروژ، قانون شنگن حاکم است و بر این اساس صدور روادید خصوصا برای اتباع کشورهای آسیائی با تاخیر و حساسیت بیشتری انجام می‌پذیرد.
2- صدور و تحصیل روادید به دو صورت انجام می‌شود:
الف: دریافت دعوت نامه از سوی اقوام فرد متقاضی روادید که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارند و در صورت لزوم وی را از نظر مالی پشتیبانی خواهند كرد.
ب: فرد تقاضای خود را شخصا یا از طریق آژانس های مسافرتی به نمایندگی این کشور در تهران ارائه کرده و نمایندگی نروژ پس از احراز شرایط عمومی، تمکن مالی و عدم سوء پیشینه متقاضی در بانک اطلاعات اتحادیه اروپا در این زمینه و با اخذ گرو (سند منزل و...) برای فرد روادید مورد درخواست را صادر خواهد كرد.
3- هموطنان در صورت تحصیل روادید شنگن می‌توانند به تمام کشورهای عضو اتحادیه مسافرت كنند و در این خصوص با مشکل مواجه نخواهند شد. لازم به ذکر است چنانچه دولت نروژ با صدور روادید شنگن فردی مخالفت نماید یا فرد را پس از ورود به این کشور به دلائلی اخراج نماید، فرد مذکور با توجه به همکاریهای اطلاعاتی دول عضو اتحادیه اروپا در قالب سیستم Euro Doc از سفر به دیگر کشورهای عضو اتحادیه محروم خواهد بود.
4- صدور روادید جعلی برای سفر به اتحادیه اروپا از جمله مواردی است که در حال حاضر رایج است بر این اساس ضروری است حتما در انتخاب شرکت مسافرتی با سفارت این کشور در تهران مشورت نمائید.
5- هزینه صدور روادید شنگن توسط این کشور 35 یورو است.

توضیح:
شنگن عنوان توافقات میان تعدادی از کشورهای اروپایی است که با هدف کنترل بهتر مرزی و همکاری در این رابطه به امضا رسیده است. این کشورها عبارتند از آلمان، اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند و یونان.
دولتهای نروژ و ایسلند بدون اینکه در عضویت اتحادیه اروپایی باشند از مقررات شنگن تبعیت می‌کنند و بالعکس انگلستان علیرغم عضویت در اتحادیه اروپایی متعهد به مقررات شنگن نیست. این دولتها بر اساس مقررات شنگن ضمن تسهیل تردد اتباع خود در محدوده شنگن، ورود و خروج اتباع خارجی را نیز به این محدود به صورت مشترک مدیریت می‌كنند.
علاوه بر کشورهای فوق، ده کشور استونی، اسلواکی، اسلوونی، جمهوری چک، قبرس، لتونی، لهستان، لیتوانی، مالتا و مجارستان که در می 2004 به عضویت اتحادیه در آمده اند موظف هستند مقررات شنگن را در قوانین ورود و خروج خود وارد كنند.

بهداشت
1- بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای ذیل در این کشور وجود دارد:
انسفالیت (تورم مغزی)
مراجعه به متن
2- امکانات بهداشتی، تجهیزات بیمارستانی، دارو و درمان در کشور نروژ تقریبا مناسب و در همه بخشها و شهرستانها در دسترس است. مشکل اساسی در این زمینه هزینه بالای دارو و مراحل مختلف درمان است که در این خصوص توصیه می‌شود در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده كنید. البته باید گفت بیمه‌های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی‌توان از تسهیلات آن برای درمان بیماریهای خاص بهره برد.
3- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل كنید واکسنهای چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماریهای تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه كنید.
4- با توجه به وجود بیماریهای مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز كنید.
5- سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب دقت كنید.
6- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماریهای موجود در این کشور می‌توانید به سایت بهداشت جهانی:
www.who.int/countries/en/ مراجع
ه كنید.
شرایط سفر و اطلاعات سودمند
1- خرید کالا و استفاده از سرویسهای عمومی صرفا با پول رایج این کشور انجام می‌شود، البته می‌توان دلار و یا دیگر ارزهای موجود را در بانکها، صرافیها یا هتلهای نروژ به پول محل تبدیل كرد.
2- در بدو ورود به این کشور چنانچه در اسلو اقامت كردید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا كنید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.
3- درخصوص خرید از فروشگاههای بزرگ این کشور توصیه می‌شود تا هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید را در اختیار داشته باشید تا درصورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن را در اختیار مأمورین فروشگاه قرار دهید.
4- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهادهای مربوطه به نحو موثرتری پیگیری كنید.

نوشته شده در : چهارشنبه 22 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

رتبه سنج گوگل