تبلیغات
دور دنیا - ارس ؛ میعاد گاه تجارت و سیاحت

امروز:

ارس ؛ میعاد گاه تجارت و سیاحت

» نوع مطلب : جاذبه ها ،

منطقه آزاد ارس در محدوده ای حدود 96 کیلومتر مربع با مرکزیت جلفا در استان آذربایجان شرقی در 137 کیلو متری تبریز و 734 کیلو متری تهران در حاشیه رود ارس و در همسایگی جنوبی کشورهای آذربایجان ؛ ارمنستان و نخجوان

واقع شده است.

سازمان منطقه آزاد ارس به منظور تسریع در انجام امور زیر بنایی ؛عمران و آبادانی ؛ رشد و توسعه اقتصادی ؛سرمایه گذاری و افزایش در آمد عمومی ؛ایجاد اشتغال سالم و مولد ؛تنظیم بازار کار و کالا ؛حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای ؛تولید وصادرات کالا های صنعتی وتبد یلی و ارئه خدمات در تاریخ 2/6/1382 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در اواخر شهریور ماه 1383 آغاز به کار کرد .این سازمان و شرکت های وابسته به آن از شمول قوانین عمومی دولت مستثنی بوده و منحصرأ بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران و اساسنامه های مربوطه اداره می شود .در موارد پیش بینی نشده در قانون و اساسنامه های مرتبط اداره امور منطقه تابع قانون تجارت است.
معرفی منطقه
منطقه آزاد ارس همچون نگینی در طبیعت بکر و زیبای شمال غرب کشور که سرشار از جاذبه های طبیعی ؛همچون کوه سبلان (ساوالان )جنگل های آینالو ؛چیچکلو ؛آبشار آسیاب خرابه و آثار باستانی همچون مسجد کبود ؛پل های خدا آفرین ؛کلیسای طاطائوس و سنت استپانوس می درخشد .اقلیم مناسب و آبو هوای معتدل در کنار محیط سر سبز کرانه رود ارس ؛جنگل های ارسباران و کوه های بلند کیامکی و کنتال بر زیبایی های این منطقه افزوده است.
امامزاده شعیب
امامزاده شعیب در روستای دوزال در کنار روستای کر دشت بر فراز تپه ای قرار گرفته است . با توجه به شیوه معماری و کتیبه های نیمه ویران بنا می توان آن را به اواخر قرن هفتم یعنی دوره ایلخانی (سلجوقی) نسبت داد.

حمام جلفا
این حمام در جنوب شرقی جلفا واقع شده و از لحاظ خصوصیات فیزیکی شبیه حمام کردشت بوده که از یادگاری های دوره قاجاریه است . از دیگر آثار شهر جلفا می توان به دو ساختمان گمرک و تلفن خانه متعلق به دوران قاجار ؛یخچال بوزخانا ؛پل چوبی و پل آهنی اشاره کرد.

 دره شام
یکی از دوره های تاریخی –طبیعی و در عین حال مقدس حاشیه ارس ((دره شام)) است که از تلاقی رود ارس با آق چای تا نزدیک شهر خوی امتداد دارد .بناهای تاریخی این دره عبارتند از :کلیسای سنت استپانوس ؛زیارتگاه هوانس مقدس علیا ؛هوانس مقدس سفلی ؛کلیسای مریم مقدس ؛کلیسای سرکیس مقدس ؛کلیسای اندریاس مقدس ؛زیارتگاه سرکیس مقدس و کلیسای گنورگ مقدس.

 رو ستای اشتبین
یکی از قدیمی ترین و زیباترین روستاهای حاشیه رودخانه ارس روستای اشتبین است . خانه های مزین به سر درها و کتیبه های مرمرین دوره صفویه و طبیعت جذاب با جنگلی از میوه های متنوع ؛این روستا را دهکده سلامت نام نهاده و در زمره آثار ملی ثبت شده قرار داده است.

کلیسای سنت استپانوس
در 17کیلو متری غرب جلفا در محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ )کلییسایی به نام سنت استپانوس ، اولین شهید راه مسیحیت ،بنا شده است.قدمت این کلیسا به هزاره اول میلادی برمی گردد .سبک معماری این کلیسا آمیزه ای است از شیوه های معماری اوراتویی ،اشکانی ، یونانی و رومی که بعد از به وجود آمدن بناهای شگرفت سنت اچمیادزین ، سنت طاطائوس و آختامار و سنت استپانوس به شیوه معماری ارمنی شهرت یافت . این کلیسا از سه قسمت برج ناقوس ، نماز خانه واجاق دانیال (نماز خانه بوغقوطوس پطرس )و همچنین آتشکده که متعلق به دوران زرتشت است تشکیل شده است .

آبشار آسیاب
آبشار آسیاب در 30 کیلو متری شرق جلفا در دل حیات وحش کیامکی قرار دارد . بقایای آسیاب این آبشار به دوره قاجاریه می رسد. در پشت این آبشار که ارتفاعی بیش از 30 متر دارد ، غار آهکی زیبایی با طاقدیس ها و ناودیس ها شگفت انگیز وجود دارد که بر اثر ممارست آب بر دل سنگ ایجاد شده است.

کاروانسرای شاه عباس
این کاروانسرا در 3 کیلو متری غرب جلفا و نزدیک کلیسای چوپان (کلیسای حضرت مریم )قرار دارد.یکی از 999 بنایی است که شاه عباس صفوی برای آسایش و امنیت کاروان ها و مردم احداث کرده و معماری آن به سبک صفوی است . دشت گردیان
دشت 1838 هکتاری گردیان واقع در منطقه آزاد ارس به عنوان یکی از موقعیتهای مساعد سرمایه گذاری در این منطقه به شمار می رود.قرارگیری در بین نقاط پست و مرتفع ،نزدیکی با هادیشهرو کلانشهر تبریز ،استقرار در بین اراضی باغی و کشاورزی ،قرارگیری سد گردیان و رودخانه های مجاور در آن منطقه باعث شده تا فضایی ایده آل جهت انجام سرمایه گذاری در زمینه گردشگری ایجاد شود.در حال حاضر سازمان منطقه آزاد ارس پس از بررسی امکانات و شرایط فعلی این دشت اقدام به شناسایی فرصتها و امکانهای سرمایه گذاری در این منطقه کرد و در نهایت از بین 40 طرح ارائه شده از سوی شرکت مشاور، 24 طرح جهت اجرا در دشت گردیان از سوی سازمان منطقه آزاد ارس انتخاب شد.

صنایع دستی
نقش قالی ، گلیم ،و جاجیم هر یک آینه ای است گره خورده در تارو پود فرهنگ و تمدن ایرانی .دستبافته های مردمحاشیه ارس نیز انعکاسی از تفکر و طبیعت پیرامون است . در میان در میان دستبافته های این مردم ورنی از اهمیت خاصی برخوردار است .

ورنی
ورنی یا سوماک نوعی گلیم فرش نما است که وجهه ای جهانی دارد . این دستباف نوعی گلیم یک رو و بدون پرز است که به سبک پود پیچی یعنی گذاردن پود اصلی از تار و پیچش نخ به دور نخ های تا ر شکل گرفته و نقش می پذیرد .نقوش ورنی نشانگر محیط زیست عشایر آذربایجان است .

مجموعه کردشت
رو ستای کردشت در 70 کیلو متری شرق جلفا در کنار رودخانه ارس و مرز ایران و ارمنستان قراردارد . این مجموعه شامل هشت بنای تاریخی ، حمام بزرگ، عمارت ، حمام کوچک ، مسجد غریب ، دیوانخانه ،یخچال ، قلعه کردشت و ساخلو (پادگان نظامی )است. قدمت آن به دوران قاجار و جنگ های سی ساله ایران و روس می رسد . قدیمی ترین اثر این مجموعه مسجد غریب بوده و متعلق به دوران زندیه است .

حیات وحش
پناهگاه حیاط وحش کیامکی و منطقه حفاظت شده ارس باران ، زیست گاه گونه های جانوری همچون آهو ، مارال ، قوچ ، میش ، ارمنی ، کل وبز ، پلنگ ، خرس قهوه ای و گو نه های مختلفی از پرندگان از قبیل سیاه خروس ، کبک، عقاب طلایی ،اردک ، حواصیل ، آلرت و بوتیمار، قرقاول ، طرلان ، بالابان و همچنین پوشش گیاهی بید، زرشک ، افرا ، نسترن ، گردو و گیاهان مرتعی و دارویی است.

ارس
ارس که در زبان محلی ((آراز))نامیده می شود ، از کوه های مین گول (هزار برکه )ترکیه در جنوب شهر ارز روم سرچشمه می گیرد . طبیعت سرسبز جزیره ها ، پرندگان و کوه های زیبا و سر فلک کشیده اطراف رود ارس جاذبه ای دل انگیز برای گردشگران به وجود آورده است . این رودخانه در نوار مرزی شمال غربی کشور واقع شده و دارای سه سد بزرگ است که عبارتند از :سد ارس ، سد خدا آفرین و سد میل مغان . همچنین پل های مواصلاتی پلدشت ، پل چوبی و راه آهن جلفا ، پل نوردوز ، پل اصلاندوزو بیله سوار از جمله مبادی ورودی و خروجی ارس محسوب می شوند.

 

نوشته شده در : چهارشنبه 22 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

رتبه سنج گوگل