تبلیغات
دور دنیا - بودا

امروز:

بودا

» نوع مطلب : شنیدنی ها ،

بودا که بود ؟

دین بودا یکی از بزرگترین دین های دنیاست . بسیاری از مریدان این دین ، در سیلان ، چین ، ژاپن ، کره و تایلند زندگی می کنند . ولی بودائی ها در همه جا هستند . موسس این دین

شاهزاده « گوتاماسیدهارت » بود که در رفاه و ثروت به دنیا آمد . یکروز ، همین که قصرش را ترک می کرد سه مرد را دید . یکی سخت بیمار ، یکی خیلی سالخورده و دیگری مرده . بودا از مشاهده ی این همه درد های انسانی بسیار مضطرب شد و در عالم حیرت به اندیشه فرو رفت که چگونه انسان می تواند زندگی حقیقی توام با خوشبختی دائم را بدست آورد .

بودا ریاضت می کشید و تفکر می نمود و پیوسته به دنبال جستجوی جواب خود بود . روزی ، همینکه در زیر درخت انجیر که آن را درخت بویا درخت معرف می نامیدند نشسته بود ، ناگهان آشکارا دریافت که شفا و معالجه تمام بدبختی ها ، بستگی به خویشتن پنداری شخص و شکیبایی و گذشت دارد . پس از آن بودا بر آن شد که این کشف خود را به جهانیان تعلیم دهد و به دین قصد به اتفاق پیروانش در هندوستان 40 سال مسافرت کرد و به مردم می آموخت که چگونه خوشبختی حقیقی را پیدا کنند . پیروان بودا او را به منزله ی خدا دانستند و مجسمه هایی از او ساختند و به پرستش وی پرداختند .

ولی خود بودا معتقد نبود که خدای متعالی وجود داشته باشد و در عوض معتقد بود که روح انسان پس از مرگ به مراتب عالی یادانی می رسد و این بستگی به اعمال نیک و بدی دارد که در دوره حیاتش مرتکب شده است . تناسخ یعنی حلول روح به بدن دیگری مدت های مدید ادامه دارد . سرانجام انسان به همه ی آرزوهای خود غلبه می کند ، سپس روح به نیروانا یا حالت صلح و آرامش کامل وارد می شود . برای رسیدن به این حالت بایستی 8 طریق ایمان را بپیماید . یعنی دارا بودن : نیت خیر ، بیان درست ، رفتار درست ، معشیت درست ، کار درست ، اندیشه درست و تفکر درست .


نوشته شده در : جمعه 17 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

رتبه سنج گوگل