تبلیغات
دور دنیا - نامه‮ای از تِرِز به هدایت

امروز:

نامه‮ای از تِرِز به هدایت

» نوع مطلب : نامه ها ،

گربة کوچکِ ایرانی من. تنها یک کارت کوچک2، زیرا در مرخصی هستم، در«اترتا» پیش مادرم، و خیلی گرفتار. من چند روز پیش از«پون تورسن» رد

می‮شدم، خیلی به نخستین ملاقاتمان فکر کردم – مادرم پیر شده و کمی بیمار است، این مرا ناراحت کرده. وقتی برگشتم به شما نامه خواهم نوشت، نزدیکِ 15 ژوئن. من را محکوم به بی‮وفایی نکن، شاید تنبلی، و چرا اسم معشوقم را می‮پرسی؟ ترجیح می‮دهی که به شما جواب بدهم که چند تا دارم، چیزی که لازم است بگویم این است که من از آن‮ها هیچ‮کدام را دوست ندارم. من به شما نامه‮ای مفصل، تا ده روز دیگر می‮نویسم. من شما را همیشه دوست دارم.

امضا


پانوشت :
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1- ترز همدم صمیمی هدایت در رنس، در زمان تحصیل هدایت در پاریس بوده است. پدر او در جنگ بین‮الملل اول در جبهة «مارینو» کشته شده بود و مادرش آرزو داشت دخترش با مرد دلخواه خود ازدواج کند و خوشبخت شود. متنِ نامة ترز به زبان فرانسه در کتاب « زندگی و آثار صادق هدایت » چاپ شده است.
2- معمولاً کارت پستال‮ها عکس مناظر زیبا یابنایی تاریخی است، ولی کارت ترز تمثالی از پیرمردی سپیدموی و«خنزرپنزری» است که بر کنار رودی نشسته است و به نقطعه‮ای نامعلوم می‮نگرد.


برگرفته از کتاب نامه‮های صادق هدایت
گردآورنده محمد بهارلو


نوشته شده در : پنجشنبه 16 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

رتبه سنج گوگل