تبلیغات
دور دنیا - نامة جمالزاده به همایون كاتوزیان

امروز:

نامة جمالزاده به همایون كاتوزیان

» نوع مطلب : نامه ها ،

جمالزاده

ژنو 24 دسامبر 1991

قربانتان می‌روم امروز روز میلاد حضرت مسیح است كه همین روز را ما ایرانیان در سراسر ایران شبش را جشن می‌گیریم (عموما در جاهای سرد مثل اصفهان و تهران و قزوین و شهرهای آذربایجان) و

نامش را «شب یلدا» می‌گذاریم و آجیل مشگل گشا و شیرینی و نقل و زولبیا و پشمك و بسیار چیزهای خوب (مخصوصا میوه مانند خربزه و هندوانه سرد) می‌خوریم و می‌گوییم درازترین شب سال است و باید از خدا خواست تا ما را تا سال آینده سالم بدارد. بی‌خبر از آنكه كلمه‌ی یلدا هم در یكی از زبان‌های سامی همان معنی تولد و میلاد را می‌دهد و بدون آنكه خبردار باشند دارند مثل مسیحی‌ها جشن تولد حضرت مسیح را می‌گیرند. در هر صورت در چنین شبی نامه سر تا پا محبت عزیزانم از انگلستان رسید و خبر سلامتی عزیزانم را آورد و شب را كه خوش بود و خوش‌تر ساخت و بازهم از خدایی كه سر سوزنی از حقیقت وجودش و كیفیت كارش در خلقت خبری ندارم ولی او را می‌پرستم و می‌دانم كه معرفت خدا بر مخلوق از محالات است و یك دانه خشخاش نمی‌تواند بفهمد كه كوه الوند چگونه و برای چه و در چه زمانی به وجود آمده است و با ترازو مثقال نمی‌توان برج ایفل را كشید.

قربان شما چهار تن بسیار عزیز می‌روم. كم كم ساكت شده‌اید. خدا بخواهد مایوس نباشید و مطمئن باشید كه سرانجام خیلی  («همه» نمی‌گویم) از كارها درست و چنان‌كه در گذشته هم درست [شده] است كار دنیاهمین است و همین است و همین است.


من صد ساله‌ی درست و حسابی شده‌ام. بنا بود كه یونسكو تشریفاتی برپا كند ولی بعداً معلوم شد كه من در 1892 (ژانویه) به دنیا آمده‌ام نه در سال 1891 . تقصیر خودم است كه تاریخ تولدم را كه در پشت قرآن خانوادگی نوشته شده‌است و 23 جمادی الثانی 1309 هجری قمری است درست با تقویم شمسی و میلادی مطابقت نكرده‌بودم عیبی ندارد.


و حافظه‌ی من به قدری خراب و ضعیف شده‌است كه چه بسا حتی شماره‌ی خودمان را هم اشتباه می‌كنم خدا به من پیری داده و خدا را شكر كه درد شدید ندارم قدری گیجی و سوء‌هاضمه و مدام عشق به خوابیدن و خوابیدن. ورزشكار خواب بودن همین است و بس والاّ خدا را شكر زنده‌ام و می‌خوانم ولی دیگر احتیاط را شرط می‌دانم و بسیار بسیار كمتر چیز می‌نویسم.


صورت‌هایتان را می‌بوسم. منیره (بیوه زن 65 ساله، دختر یكی از برادران مرحومم كه دارای دو فرزند 40 ساله است و 35 ساله است ) آمده و در ژنو در همین خانه و آپارتمان با هم زندگی می‌كنیم مواظب من است. باز قربانتان.


جمالزاده


 


خلیل ملكی مرحوم در آلمان [كه] در تحت سرپرستی ارادتمند درس خواند و الحق جوان كاملی (خیلی خیلی كم‌نظیر) بود، خدا او را آمرزیده است.


جمالزاده


 


برگرفته از كتاب درباره‌ی جمالزاده – دكتر محمد علی همایون كاتوزیان – نشر پژوه و شهاب – 1382

 


نوشته شده در : چهارشنبه 15 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

برچسب ها: نامه ها ،
رتبه سنج گوگل