تبلیغات
دور دنیا - لوتسه شار

امروز:

لوتسه شار

» نوع مطلب : کوه ها ،

لوتسه شار Lhotse shar

ارتفاع 8398 متر، 27559 فیت

نخستین صعود 1970

لوتسه شار Lhotse shar

ارتفاع 8398 متر، 27559 فیت

نخستین صعود 1970

شرقی ترین قله خط الراس لوتسه "لوتسه شار" با ۸۳۹۸ متر ارتفاع در فاصله ۱ کیلومتری از قله اصلی قرار دارد. بین قله اصلی و لوتسه شارهمچنین دو قله مرکزی قرار دارد، که یکی ۲۵ متر از لوتسه شار کوتاهتر و دیگری به همین میزان بلندتر است.

ابتدا قرار بود لوتسه شار بعنوان یک ۸۰۰۰ متری مستقل شناخته شود ولی با در نظر گرفتن پائینترین نقطه بر روی یال شرقی که تنها حدود ۲۰۰ متر کوتاهتر از قله اصلی لوتسه است این امر پذیرفته نشد(هر چند این مسئله هیچگاه از جذابیتهای لوتسه شار به عنوان یک هدف نکاست)

لوتسه شار برای نخستین بار در سال ۱۹۶۵ بوسیله گروهی از کوهنوردان ژاپنی هدف قرار گرفت. آنها برغم سقوط بهمن های پی در پی تا ارتفاع ۸۰۰۰ متر بالا رفتند ولی دشوار بودن مسیر و همراه نداشتن کپسول اکسیژن آنها را از صعود باز داشت سرانجام در۱۹۷۰ تیمی از کوهنوردان اطریشی توانستند با بهره گیری از تجربیات ژاپنی ها این کوه دشوار را فتح نمایند. با اینحال دو قله مرکزی لوتسه تا سال ۲۰۰۰ هیچ صعود موفقی را به خود ندید و در این سال تیمی از روسیه به سرپرستی "تیمو فیف " توانست از طریق گردنه جنوبی اورست، با عبور از مسیر صعود نشده یال شمالی به سمت قله اصلی و سپس حرکت به سمت چپ و به طرف قله میانی پس از یافتن مسیری در جبهه کانشونگ و گذاردن بیش از ۱۰۰۰ متر طناب ثابت در روزهای ۲۳،۲۴ و ۲۷ می ۹ نفر از اعضایش را به قله برساند، دیگر قله فرعی لوتسه نیز با بهره گیری از تجربیات تیم سال۲۰۰۰ و درست سه سال بعد یعنی در ۲۰۰۳ توسط روسها فتح شد تا بدین شکل تمامی نقاط بالای ۸۰۰۰ متر دنیا جای گامهای انسان را لمس نمایند.

 


نوشته شده در : چهارشنبه 15 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

برچسب ها: کوه ها ،
رتبه سنج گوگل