تبلیغات
دور دنیا - غار كتله خور( زنجان),یکی از عظیم‌ترین و شگفت انگیزترین اسرار خداوند

امروز:

غار كتله خور( زنجان),یکی از عظیم‌ترین و شگفت انگیزترین اسرار خداوند

» نوع مطلب : غار ها ،

غار عظیم و دیدنی "كتله خور" یكی از عظیم‌ترین و شگفت انگیزترین اسرار خداوند نهفته در دل طبیعت زنجان است.


عظمت اسرار وبزرگی این غار كه تاكنون برای مردم دنیا وحتی مردم كشورمان ناشناخته باقی مانده است، دل هر بیننده خوش ذوقی را می‌فریبد و بادیدن این همه زیبایی انسان را مجبور

می‌كند كه انگشت حیرت بر دهان بگیرد.

موقعیت جغرافیایی
غار زیبای "كتله‌خور" در ‪ ۱۶۵‬كیلومتری جنوب باختری زنجان واقع شده است و از طریق جاده زنجان سلطانیه - خدابنده و همچنین جاده اصلی زنجان - بیجار- همدان- كبوتر آهنگ قابل دسترسی است.

دهانه ورودی "كتله خور" در دامنه جنوب كوه "سه قزلو" قرار دارد كه به وسیله جاده آسفالته به طول تقریبی پنج كیلومتر كه توسط استانداری زنجان احداث شده به شهر گرماب راه می‌یابد.


* ویژگی‌های درونی غار
طبق نظریه‌های علمی و نقشه‌های زمین شناسی این غار مربوط به دوران سوم زمین شناسی است، بنابراین باید سنی جوان تر از ‪ ۳۰‬میلیون سال داشته باشد.

گذشت زمان وتغییرشرایط، عوامل انحلال و رسوب‌گذاری متنوعی ویژه وكم‌نظیری در ساختمان و محیط آن به وجود آورده است، قندیل‌های آویزان از سقف غار در اثر ناخالصی‌ها رنگ‌های مختلفی به خود گرفته‌اند.

زیباترین پدیده طبیعی به‌صورت قندیل‌های تماشایی را معمولا دراطراف چشمه‌ها و تالاب‌هایی كه كف آن می‌توان مشاهده كرد در اثر فرو رفتن آب به طبقات زیر غار و كم شدن عمق تالاب‌ها كریستال‌ها و قندیل‌های بلوری به صورت تكراری خطوط دیدنی و بسیار جالبی را تشكیل داده‌اند.

غار "كتله خور" از غارهای بزرگ و زیبای ایران و جهان با پدیده‌های متنوع حاصل از انحلال و رسوب‌گذاری در سنگ‌های گرانیته می‌باشد كه شاید بتوان گفت این غار در نوع خود منحصر به فرد است.

كتله‌خور یكی از غارهای اسرارآمیز و دیدنی ایران است كه به علت دور بودن از مراكز شهری و نداشتن راههای ارتباطی مورد شناسایی كامل و مطالعه وسیع علمی قرار نگرفته است.

پس از بازدید گروهی از دانشمندان درسال ‪ ۱۳۷۴‬غار كتله‌خور به عنوان تنها غار ویژه مطالعات در ایران اعلام شد و به طور رسمی به اطلاع مجامع علمی و تحقیقاتی مربوطه در جهان رسید.

رییس افتخاری كمیته غارشناسی ایران غار كتله خور را به علت داشتن قندیل‌های ظریف توخالی برتر ودیدنی‌تر از غارهای زیبا و كم‌نظیر یوگسلاوی و فرانسه ارزیابی كرده است.

این پدیده زیبای طبیعی كه جذابیت‌های بسیاری دارد، متاسفانه به دلیل عدم معرفی مناسب تاكنون از رصد گردشگران داخلی و خارجی مغفول مانده است كه جا دارد با توجه و سرمایه‌گذاری مناسب نسبت به‌معرفی جاذبه‌های این ثروت ملی اقدامات شایسته به عمل آید.


نوشته شده در : پنجشنبه 9 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

برچسب ها: غار ها ،
رتبه سنج گوگل