تبلیغات
دور دنیا - بهمن شناسی

امروز:

بهمن شناسی

» نوع مطلب : کوهنوردی ،

بهمن : ریزش برف از ارتفاع در كوهستان بعلت سنگین شدن برف و عوامل خارجی دیگر .

عوامل درونی موثر در ایجاد بهمن : شامل خود برف و بستر زیر برف می باشد . به عبارتی حجم ؛ جنس و لایه های برف به همراه میزان شیب و وضعیت بستر در ایجاد بهمن موثر هستند .
عوامل بیرونی موثر در ایجاد بهمن : میتواند

شامل صدا - حیوانات - باد - زلزله - كوهنوردان و ... باشد .

نكات :

اگر حجم برف تازه بین
۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر باشد احتمال ریزش بهمن كم است .
اگر حجم برف تازه بین
۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر باشد احتمال ریزش وجود دارد !
اگر حجم برف تازه بیش از
۳۰ سانتیمتر باشد ریزش بهمن حتمی است !!

جنس برف : به دو نوع است ؛ ۱ - برف خشك و یا پودری كه مشخصات آن سبكی - دارا بودن اكسیژن زیاد در درون آن - بارش آن در دمای زیر صفر درجه - نچسبیدن به لباس و به سختی در دست گلوله شدن است . ۲ - برف خیس كه مشخصات آن سنگینی - نداشتن اكسیژن زیاد - بارش در دمای صفر درجه - چسبیدن به لباس و گتر و راحت گلوله شدن در دست میباشد .

لایه های برف : اگر لایه پودری روی لایه یخ زده فشرده باشد بهمن حتمی است و اگر لایه های یخ زده و فشرده روی هم باشند احتمال وقوع بهمن بسیار كم است .

عوامل تاثیر گزار در برف : در دمای كم برف یخ می زند پس هر چه دما پایین تر و هوا سردتر باشد احتمال ریزش بهمن كم تر است . باد باعث انباشته شدن برف و ریزش آن می شود پس افزایش وزش باد برابر با افزایش خطر بهمن است . در ارتفاع بالا برف آب نمی شود و حجم برف زیاد می شود پس احتمال بهمن بیشتر است .

شیب بستر : در شیب ۲۳ تا ۶۰ درجه احتمال بهمن زیاد است و در شیب های بیشتر و كمتر از این مقدار احتمال ریزش بهمن بسیار كم است . بیشترین بهمن ها در شیب ۳۰ تا ۴۵ درجه رخ داده است .
همچنین در شیب های محدب خطر بیشتر از شیب های مقعر یا فرو رفته است . در شیب محدب سرعت بهمن هر لحظه بیشتر می شود و در شیب مقعر بالعكس .

وضعیت بستر : اگر بستر زیر برف یكنواخت باشد احتمال ریزش بهمن زیاد می شود و هر چه یكنواختی آن كمتر باشد و موانعی مانند سنگ و بوته و درخت در آن باشد احتمال ریزش بهمن كم می شود .

محدوده بهمن : معمولا به دور از یال ها و خط الراس ها است و بیشتر بطرف مركز خط القعرها كوه است یعنی فرو رفتگی بین دو یال و زیر خط الراس . و از بالا به پایین شامل سه بخش تاج بهمن - مسیر بهمن و انتهای بهمن می باشد .

انواع بهمن :
۱ - بهمن خیس : به شكل تكه های شكسته شده برفی حركت می كند . مانند بهمن نقاب های برفی .
۲ - بهمن پودری یا خشك : سرعت زیادی دارد و نیازی به تحریك خارجی نداشته و بعلت وزن خودش فرو می ریزد و با ورود به مجاری تنفسی باعث مرگ فرد بهمن زده می شود .

نکاتی که هنگام عبور از مسیر بهمنی باید به آن توجه کرد :
۱ - توقف گروه و دادن هشدار های لازم و مجهز شدن به نخ بهمن . افراد نیز نباید به هم اتصال داشته باشند ( مگر اینکه عبور از مسیر احتیاج به کار فنی و یخنوردی با حمایت داشته باشد که باید بصورت کرده دو نفره باشند ) .
نخ بهمن : طنابی است کم قطر حدود
۶ میلیمتر به رنگ سفید و قرمز که با فلش و متراژ محل فرد حادثه دیده و فاصله با او را نشان می دهد . این طناب به کمر هر فردی که قصد عبور دارد بسته می شود بصورتیکه فلش ها بطرف شخص و نقطه صفر متراژ روی طناب بدور کمر وی باشد و انتهای طناب نیز آزاد بدنبال فرد بر روی برف کشیده می شود .
۲ - رعایت سکوت هنگام عبور .
۳ - عبور بصورت انفرادی .
۴ - قدم های بلند به هنگام عبور و استفاده از جاپای نفر اول بمنظور جلوگیری از تشکیل خط برش برف .
۵ - بازکردن بند تجهیزات از خود مانند کوله و کلنگ و ... تا بتوان بمحض ریزش بهمن در یک ثانیه همه وسایل را از خود جدا کرده و بدور انداخت .
۶ - بهترین زمان عبور حداقل ۲۴ ساعت پس از آخرین بارش برف و بهنگام صبح زود و یا غروب خورشید است که هوا سردتر است و آفتاب به برف نمی خورد .
۷ - برخلاف صعود از شیبهای تند که بصورت مارپیچ است ؛ صعود از شیب بهمنی باید بصورت مستقیم باشد .
۸ - تا حد امکان از بالای محدوده بهمن و نزدیک به تاج بهمن عبور کنیم تا حجم برف کمتری بالای سرمان باشد .

نکاتی که فرد بهمن زده باید به آن توجه کند :
۱ - دور کردن همه تجهیزات مخصوصا فلزی و برنده از خود .
۲ - فرار کردن به محلهای امن . یعنی بصورت شنا خود را بروی بهمن بیاورد و بطرف بالا و سمت چپ یا راست فرار کند .
۳ - پوشاندن جلوی دهان و بینی .
۴ - باز کردن فضایی در جلوی صورت و سینه با کشیدن نفس عمیق جهت تنفس در زیر برف .
۵ - پیدا کردن جهت جاذبه زمین با انداختن آب دهان و در صورت امکان اقدام به حفاری بطرف بالا .
نکاتی که اطرافیان باید به آن توجه کنند :
دنبال كردن مسیری كه فرد بهمن زده طی می كند با چشم تا زمان پایان بهمن . پیدا كردن نخ بهمن و وسایل فرد . گشتن نواحی پایین تر از محل شروع بهمن و حركت فرد . در صورت امكان استفاده از سوند ( میله فلزی و باریك و بلند كه داخل برف فرو می رود تا فرد را پیدا كنند ) .

 


نوشته شده در : چهارشنبه 8 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

برچسب ها: کوهنوردی ،
رتبه سنج گوگل