تبلیغات
دور دنیا - چشمه های شگفت انگیز باداب سورت

امروز:

چشمه های شگفت انگیز باداب سورت

» نوع مطلب : دیدنی ها ،

چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساری، روستای سورت، با همت و پی گیری گروه كوه نوردی لواسان از دام سودجویان و دشمنان طبیعت نجات داده شد، كه نتیجه این عمل ثبت آن بعنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی بود.
آقای نادر ضرابیان سرپرست گروه كوهنوردی لواسان با ارسال مطلبی همراه با عکس، شرحی کامل از منطقه و چگونگی ثبت این اثر ملی به پایگاه اطلاع رسانی هئیت کوهنوردی استان تهران ارائه نموده اند که در ادامه آمده است.


چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه، روستای سورت - حد فاصل روستاهای اروست و مال خاست واقع در استان مازندران است.چشمه های اسرار آمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب های كاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو و مزه می باشند. یكی از چشمه ها دارای آبی بسیار شور می باشد و دارای استخر آبی كوچكی است كه عمدتا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای كمر ، پا و روماتیسم و امراض پوستی سودمند است و چشمه دیگر كه در مجاورت این چشمه قراردارد دارای آبی به رنگ قرمز ونارنجی و كمی ترش مزه است كه بصورت دائمی و نشتی می باشد و در اطرف دهانه چشمه كمی رسوب اكسید آهن نشسته است.
آب های روسوبی این دو چشمه در مسیر خود از بالای كوه به پائین طی هزاران سال دهها حوضچه كوچك بسیار زیبا در رنگ های نارنجی و زرد و قرمز و در اندازه های مختلف ایجاد كرده اند كه اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بكر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است.
چشمه باداب سورت از نوع ژئوپارك محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) شكل گرفته است.
این چشمه در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا واقع شده و از جهت شمال ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگل های سوزنی برگ، از جهت جنوب دره مشرف ارتفاعات از جهت شرق ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه و از جهت غرب معدن سنگ های تزئینی احاطه كرده است.
مردم منطقه به دلیل گوگردی بودن این چشمه ، كه برای امراض پوستی كاملا مفید می باشد، از وجود این چشمه آگاهی كافی دارند و از آن به عنوان سرشور یاد می كنند. به گفته ساكنان منطقه آنها برای شفا یافتن از امراض پوستی خود با آب چشمه حمام می كنند اما بدلیل اینكه دمای آن تنها مقدار كمی از دمای محیط بالاتر است برای گرم كردن آن از داغ كردن سنگهای موجود در اطراف چشمه و گذاردن آنها در داخل آب چشمه استفاده می نمایند.
در ایران این اثر بی نظیر بوده و فقط در آسیا در كشور تركیه مشابه آن بصورت رسوبات نمكی و فقط به رنگ سفید وجود دارد.


نوشته شده در : چهارشنبه 8 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

رتبه سنج گوگل