تبلیغات
دور دنیا - میگــرن و ارتفــاع

امروز:

میگــرن و ارتفــاع

» نوع مطلب : سلامتی ،

میگرن شایع‌ترین اختلال نورولوژیك (عصبی) به شمار می‌ر‌ود و حدود 12% از جمعیت كل جهان مبتلا به سردردهای مزمن از نوع میگرن هستند.
سردرد میگرن، درد شدیدی است كه در یك یا هر دو طرف سر احساس می‌شود. محل درد اغلب در قسمت جلوی سر و در اطراف نواحی گیجگاهی و یا در پشت چشمها و گوشهاست.
علاوه بر درد، مبتلایان به میگرن، ممكن است دچار احساس تهوع و استفراغ شده و نسبت به نور و صدا بسیار حساس شوند.
سردردهای میگرنی در هر زمان از

طول روز ممكن است دیده شوند. با وجود این در بیشتر موارد حملات میگرن در ساعات صبحگاهی آغاز می‌شوند. درد ناشی از میگرن ممكن است از چندین ساعت تا بیش از یكی دو روز به طول انجامد.
اگر از علل و عوامل شیوع این بیماری صرف نظر كنیم عوامل تشدید‌كننده حملات میگرن اغلب از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است. حملات میگرن به تنهایی و توسط یك عامل یا فاكتور تشدید نمی‌یابند عوامل زیر برخی از علل تشدید‌كننده حملات میگرن هستند.
1)
صدای بلند یا نور بویژه اشعه UV 5) تغییرات هورمونی در طی سیكل قاعدگی
2)
گرسنگی و یا فقدان چربی در رژیم غذایی 6) استرس و اضطراب
3)
تغییرات آب و هوا 7) فعالیتهای سنگین بدنی
4)
برخی مواد غذایی و افزودنی‌های غذایی

بررسی حملات میگرن از نظر كوهنوردی از چند نظر حائز اهمیت است:
1)
باتوجه به شیوع بیماری حاد ارتفاع (AMS) در بین برخی از كوهنوردان و اشتراك علایم بالینی با حملات میگرن، تشخیص افتراقی این دو، برای كوهنوردان دارای سابقه میگرن مهم می‌باشد به عبارت دیگر تهوع، سردرد، استفراغ شدید و سردرد صبحگاهی هم از علایم AMS می‌باشد و هم از علایم حملات میگرن.
2)
شدت تابش اشعه UV، گرسنگی، استرس و تغییرات آب و هوایی را كوهنوردان و طبیعت‌گردان با درصد بالایی تجربه می‌كنند لذا عدم آگاهی از عوامل زمینه‌ساز فوق می‌تواند كوهنوردی را از حالت لذت‌بخشی خارج و گاه به مخاطره بیاندازد.
3)
اگر فردی دچار بیماری كوه‌گرفتگی در ارتفاع شود چنانچه به اشتباهات حملات میگرن تشخیص و درمان شود ممكن است به بیماری مهلك ادم ریوی و یا ادم مغزی سوق پیدا كند.

اقدامات پیشگیری :
1)
قبل از اقدام به كوهنوردی ابتدا با پزشك خود در مورد تاثیر ارتفاع بر روی سردردهای میگرن مشاوره كنید.
2)
سرپرست برنامه و دوست خود را در جریان سابقه بیماری خود قرار دهید.
3)
داروهای مصرفی خود را همراه ببرید.
4)
با استفاده از عینكهای UV protect یكی از فاكتورهای دخیل در تشدید حملات میگرن را كاهش دهیم.
5)
با استفاده از لباسهای مناسب و آمادگی‌های جسمانی و فیزیولوژیك و روانی قبلی استرس‌های ناشی از تغییرات آب و هوایی، سختی كار كوهنوردی و ... به بدن را كاهش دهیم.
6)
با خوردن و آشامیدن مداوم و مناسب ضمن جبران انرژی و آب از دست رفته از عوامل مساعد‌كننده سردرد میگرن و حتی كوه‌گرفتگی جلوگیری نماییم.
7)
صعود تدریجی برای همه كوهنوردان به طور عموم و برای افرادیكه داری سابقه میگرن هستند موكداً توصیه می‌شود.
8)
اگر در حد حرفه‌ای كوهنوردی یا هیمالیانوردی می‌‌كنید و سابقه حملات میگرن دارید حتماً با پزشكان دارای تجربه هیمالیانوردی در این زمینه مشاوره نمایید.

اقدامات درمانی:
1)
به محض بروز علائم سردرد، تهوع، صعود را متوقف كنید و مبنا را بر كوه‌گرفتگی حاد (AMS) قرار دهید.
2)
در مدت توقف ضمن مصرف داروهای اختصاصی با نظر پزشك تیم یا با تماس با پزشك خانواده با كسب راهنمائی لازم، علاوه‌بر درمانهای اختصاصی در صورت نیاز درمانهای علامتی را هم ادامه دهید.
3)
در صورتیكه بهبودی حاصل نشود و یا تشدید شد ارتفاع را كاهش دهید.
خلاصه ،
-
در هر مرحله از صعود به ارتفاعات بلند اگر علائم سردرد و استفراغ و تهوع بروز كرد مبنا بر كوه‌گرفتگی است حتی اگر فرد سابقه میگرن داشته‌باشد.
چرا كه بی‌توجهی به آن موجب پیشرفت بیماری به سمت بیماریهای ناشی از ارتفاع كه تهدیدكننده حیات می‌باشند (خیز مغزی یا ریوی) می‌گردد

نوشته شده در : دوشنبه 6 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

برچسب ها: سلامتی ،
رتبه سنج گوگل