تبلیغات
دور دنیا - مکزیک

امروز:

مکزیک

 

مکزیک

 

مکزیک کشوری در آمریکای جنوبی‌است که مهد یکی از مهم‍‌ترین تمدن‌های باستان، آزتک، بوده‌است.

این کشور از شمال با ایالات متحده امریکا و از جنوب شرقی با گواتمالا و بلیز هم‌مرز است. همچنین اقیانوس آرام، در غرب و جنوب، خلیج مکزیک در شرق و دریای کارائیب در جنوب شرق آن را دربرگرفته‌اند. این کشور با حدود ۲ میلیون کیلومتر مربع وسعت، ۱۴اُمین کشور وسیع دنیا و با حدود ۱۰۹ میلیون نفر جمعیت، ۱۱اُمین کشور پرجمعیت دنیاست.

پایتخت آن مکزیکوسیتی، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیا است.

اولین آثاری كه از انسان در مسوآمریكا (مركزیك كنونی) به دست آمده متعلق به ۴۰ هزار سال پیش است. در حدود ۹ هزار سال پیش سرخپوستان عهد باستان به كاشت ذرت روی آوردن از این اتفاق به عنوان یك انقلاب فرهنگی یاد شده است.

به مدت قریب به سه هزار سال اریدوامریكا و مسوامریكا (از نخستین مناطق ایجاد تمدن بشری در مكزیك) محل استقرار تمدن‌های پیشرفته موسوم

به امریندیان (آمریكایی - سرخپوستی) بودند.

اما در سال ۱۵۱۹ تمدن‌های بومی مكزیك از سوی اسپانیایی‌ها مورد حمله قرار گرفتند. اسپانیایی‌ها با توسل به سلاح‌های آتشین توانستند تمدن‌های ازتك، مایا و اولمك را در مكزیك شكست دهند و این كشور را به تصرف خود درآورند.

در سال ۱۵۲۱ نیز اسپانیایی‌ها با كمك تلاكسكالتك‌ها، كه از اصلی‌ترین دشمنان آزتك‌ها محسوب می‌شدند، تنوچیتیتلان پایتخت ازتك‌ها را به تصرف خود درآوردند. تصرف پایتخت ازتك منجر به تحت‌الحمایگی مكزیك در سال ۱۵۳۵ شد، از این پس مكزیك تحت‌الحمایه یا به تعبیری دیگر مستعمره اسپانیا شد.

مكزیك پرجمعیت‌ترین منطقه تحت‌الحمایه اسپانیا بود. پس از سه دهه استیلای امپراطوری اسپانیا، سرانجام در سال ۱۸۱۰ استقلال مكزیك از اسپانیا اعلام شد.

صدوراعلامیه استقلال منجر به یك دوره جنگ‌های طولانی میان نیرو‌های اسپانیا و مكزیكی‌ها شد. در نهایت در سال ۱۸۲۱ مكزیك رسماً به استقلال رسید و ایتوربیده به عنوان امپراطور این كشور بر تخت نشست.

دو سال بعد نیرو‌های انقلابی او را از قدرت بركنار کردند و در سال ۱۸۲۴ قانون اساسی برمبنای نظام حكومتی جمهوری در مكزیك تدوین شد. نام كشور را نیز از امپراتوری مكزیك به ایلات متحده مكزیك تغییر دادند.

اقتصاد

تولید ناخالص داخلی این کشور ۱.۳۵۳ تریلیارد دلار است که در سال ۲۰۰۷ میلادی رشدی ۳ درصدی داشت.

۴۵ میلیون و ۳۸۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن ۳.۷ درصد است. حدود ۱۴ درصد از مردم این کشور به غذای مناسب دسترسی ندارند. نرخ تورم در آن ۳.۸ درصد است.

محصولات صادراتی این کشور شامل محصولات کارخانه‌ای، نفت و محصولات نفتی، نقره، میوه، سبزیجات، قهوه و پنبه است که به کشورهای آمریکا ، کانادا و اسپانیا صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات فلزکاری، فلزات تراشکاری شده، ماشین‌آلات کشاورزی، تجهیزات الکترونیک، قطعات ماشین برای مونتاژ، هواپیما و تجهیزات آن است که از کشورهای آمریکا ، چین ، ژاپن و کره جنوبی وارد می‌شود.

مردم

جمعیت این کشور ۱۰۸ میلیون و ۷۰۰ هزار و ۸۹۱ نفر است که میانگین سنی آنها ۲۵.۶ سال است.

امید به زندگی برای زنان ۷۸.۵۶ سال و برای مردان ۷۲.۸۴ سال است. بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۳ میلادی ۰.۳ درصد از مردم آن به بیماری ایدز مبتلا هستند.

۷۶.۵ درصد از مردم آن مسیحی کاتولیک و ۶.۳ درصد پروتستان هستند. زبان رسمی آنها اسپانیایی است.


نوشته شده در : دوشنبه 6 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

رتبه سنج گوگل