تبلیغات
دور دنیا - سوئد ، کشور رنگها

امروز:

سوئد ، کشور رنگها

» نوع مطلب : آشنایی با کشورهای جهان ،

سوئد کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است. حکومت این کشور، حکومت پادشاهی است و کشور توسط نخست وزیر اداره می‌شود. پایتخت این کشور شهر استکهلم است.

كشور پادشاهی سوئد با داشتن یكی از توسعه‌یافته‌ترین اقتصادهای جهان، به عنوان كشوری باثبات هم از نظر سرمایه‌گذاری و هم از نظر سیاسی شناخته می‌شود.

تراكم جمعیت در سوئد بسیار اندك است و در هر كیلومتر مربع آن 20 نفر زندگی می‌كنند. 84 درصد از مردم آن در شهرها زندگی می‌كنند كه شامل 1.3 درصد از خاك این كشور

می‌شود.

سوئد از سال 1995 عضو اتحادیه اروپا است و عضو سازمان ملل متحد است.

شهروندان سوئدی جزو شهروندانی در جهان هستند كه از كیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیكاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشاركت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.

در شمال این كشور همانند مناطق قطبی 6 ماه از سال روز است و 6 ماه شب. در مناطق جنوبی‌تر چهار فصل سال را می‌توان دید اما تابستان‌های آن به گرمی تابستان‌های ایران نیست و دمای هوا بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد در نوسان است.

آخرین جنگی كه كشور سوئد به صورت مستقیم در آن حضور داشت در سال 1814 میلادی بود كه در نتیجه آن با كشور نروژ تا سال 1905 میلادی یكی شد. از سال 1814 به بعد كشور سوئد در صلح به سر می‌برد.

سوئد در تمامی جنگ‌های بعدی و حتی دو جنگ جهانی موضع بی‌طرفانه اتخاذ كرده است.

مردم

میلیون و 31 هزار و 88 نفر در سوئد زندگی می‌كنند كه میانگین سنی آنها 41.1 سال است. امید به زندگی برای زنان در این كشور 83 سال و برای مردان 78.39 سال است.

0.1 درصد از بزرگسالان آن به ایدز مبتلا هستند كه شامل جمعیتی در حدود سه هزار و 600 نفر می‌شود. زبان رسمی این كشور سوئدی است.

مردم سوئد همراه با مردمان نروژ ایسلند و دانمارک از تبار هندواروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ ها می‌‌رسد.

زبان سوئدی از خانوادهٔ زبان های هندواروپایی شاخهٔ ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن‌ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند.


نوشته شده در : دوشنبه 6 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

برچسب ها: آشنایی با کشورهای جهان ،
رتبه سنج گوگل