تبلیغات
دور دنیا - ایتالیا

امروز:

ایتالیا

» نوع مطلب : آشنایی با کشورهای جهان ،

ایتالیا

جمهوری ایتالیا در جنوب اروپا واقع شده و علاوه بر شبه‌جزیره ایتالیا، شامل دو جزیره بزرگ دریای مدیترانه، سیسیل و ساردینی است.

ایتالیا از شمال با كشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوانی هم‌مرز است. ایتالیا در درون خود هم دو ایالت مستقل را جای داده است: واتیكان و سن‌مارینو

آب و هوای ایتالیا در شمال به دلیل وجود كوه‌های آلپ، سرد و در جنوب خشك و گرم است. بلندترین نقطه آن كوه مونته بیانكو است.

این كشور خاستگاه هنر و فرهنگ بسیاری از كشورهای اروپایی است و مهد دوره رنسانس در اروپا. پایتخت ایتالیا، رم، مركز تمدن دنیای غرب و مذهب كاتولیك در جهان است.

در حال حاضر ایتالیا یكی از كشورهای توسعه‌یافته است كه هفتمین تولید ناخالص داخلی

در دنیا را دارد. همچنین ایتالیا عضور سازمان ملل‌متحد، گروه G8 و اتحادیه اروپا است. ایتالیا در سال 2007 میلادی به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد پذیرفته شد.

ایتالیا تاریخ غنی دارد كه نه تنها پشتوانه فرهنگی و هنری مردم این كشور است بلكه به دلیل وجود موزه‌ها و بناهای تاریخی فراوان گردشگران زیادی از سراسر جهان به این كشور وارد می‌شوند.

بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در کشور ایتالیا واقع شده است، کشوری کوچک که مساحتش تنها 0.25 درصد از کل خشکی‌های جهان است.

به گزارش دانشنامه اینترنتی ویكی‌پدیا، رم، فلورانس و ونیز از جمله مقصدهایی هستند که برنامه هر بازدید کننده‌ای از شبه جزیره ایتالیا را تشکیل می‌دهند.

در کنار این شهرهای بزرگ و معروف، میراث فرهنگی پنهانی هم در شهرهایی با تاریخ هزار ساله وجود دارند که البته در مسیر اصلی بازدیدها قرار ندارند و علیرغم اینکه کمتر شناخته شده‌اند، اما به همان اندازه شهرهای هنری ایتالیا دارای جذابیتند.

اقتصاد

بر اساس میزان تولید ناخالص داخلی، ایتالیا هفتمین كشور جهان در سال 2006 میلادی بود. در این سال مقام‌های اول تا ششم به ترتیب از آن آمریكا، ژاپن، چین، انگلیس و فرانسه بود.

در همین سال ایتالیا ششمین كشور جهان از نظر صادرات كالا بود. اقتصاد در ایتالیا به دو بخش جغرافیایی تقسیم می‌شود. در شمال این كشور اقتصاد پیشرفته و مدرن‌‌تر است و شركت‌های خصوصی فعال هستند. در جنوب این كشور اقتصاد بر پایه كشاورزی می‌چرخد.

تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سال 2006 میلادی 1.756 تریلیون دلار بود.

میزان نیروی كار در این كشور 24.64 میلیون نفر است و نرخ بیكاری 7 درصد. نرخ تورم این كشور در سال 2006 بر اساس قیمت خرید مصرف‌كننده 2.1 درصد بود.

مهمترین صنایع این كشور عبارتند از : گردشگری، آهن و فولاد، مواد شیمیایی، صنایع غذایی، منسوجات، ابزار آلات موتوری، پوشاك و كفش.

شركای ایتالیا در صادرات را كشورهای آلمان با 13.2 درصد، فرانسه با 11.7 درصد، آمریكا با 7.6 درصد، اسپانیا با 7.3 درصد و انگلستان با 6.1 درصد تشكیل می‌دهد.

شركای ایتالیا در واردات را كشورهای آلمان با 16.7 درصد، فرانسه با 9.2 درصد، هلند با 5.6 درصد، چین با 5.2 درصد، بلژیك با 4.2 درصد و اسپانیا با 4.1 درصد تشكیل می‌دهند.

مردم ایتالیا

متوسط عمر مردم ایتالیا 44.1 سال و امید به زندگی برای زنان 83.07 و برای مردان 77.01 سال است. 0.5 درصد از مردم این كشور به ویروس HIV مبتلا هستند.

90 درصد مردم ایتالیا مسیحی كاتولیك هستند و بقیه مردم یهودی و مسلمان.


نوشته شده در : دوشنبه 6 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

برچسب ها: آشنایی با کشورهای جهان ،
رتبه سنج گوگل