تبلیغات
دور دنیا - اسپانیا

امروز:

اسپانیا

» نوع مطلب : آشنایی با کشورهای جهان ،

اسپانیا در شبه جزیره ایبری واقع در جنوب غربی اروپا واقع شده است.

این كشور از جنوب و شرق به دریای مدیترانه و از جنوب غرب و غرب به اقیانوس اطلس و از شمال به دیاری كانتابریا محدود است.

جزایر بالئار در دریای مدیترانه و قناری در اقیانوس اطلس و در غرب آفریقا نیز بخشی از خاك اسپانیا را تشكیل می‌دهند.شهرهای سوتا و ملیا در شمال مراكش كه به عنوان دو منطقه خودمختار اداره می‌شوند نیز بخشی از خاك سرزمینی اسپانیا محسوب می‌شوند.

اسپانیا از غرب با پرتغال از شمال با فرانسه و آندورا از جنوب نیز با جبل‌الطارق كه به سرزمین‌های فرا مرزی

بریتانیا تعلق دارد، هم مرز است.

اسپانیا  با 504.030 كیلومتر مربع بزرگترین كشور شبه جزیره ایبری است. پرتغال و آندورا دیگر كشور‌های تشكیل دهنده شبه جزیره ایبری هستند.

اسپانیا همچنین پس از فرانسه دومین بزرگترین كشور غرب اروپا محسوب می‌شود.

پایتخت اسپانیا شهر مادرید، و تقریباً در مركز جغرافیایى این كشور واقع شده است.

نژاد مردم اسپانیا سفید و از تیره هاى كاستیل 73%، كاتالان 18%، گالیسین 6%، باسك 5/1%، والنس كمتر از 1% و اندلس كمتر از 1% است. مهم ترین زبان رایج در سرتاسر اسپانیا و به عبارتى، زبان رسمى آن كشور، زبان كاستیلى یا همان زبان اسپانیولى مدرن و استاندارد است كه بیش از 70% مردم، بدان تكلم مى كنند و با خط لاتین نوشته مى شود.

اسپانیا به عنوان یكى از كشورهاى كهن اروپا، از اواخر قرن پانزدهم تا نوزدهم به وسیله قدرتمندترین امپراتورى عصر خود رهبرى مى شد. امروزه، هیجده كشور آمریكاى لاتین به زبان اسپانیولى تكلم مى كنند واز فرهنگ آن متأثرند. اسپانیا از نظر موقعیت جغرافیایى، به دلیل قرار گرفتن بین افریقا و اروپا و در اختیار داشتن كلیه راه هاى ورودى به آب هاى مدیترانه از طریق اقیانوس اطلس و نزدیكى با منطقه جبل الطارق، اهمیت استراتژیكى خاصى دارد.

این كشور به جهت موقعیت جغرافیایى خود و ورود ملیت هاى مختلف به این خطه، از ویژگى هاى مختلف فرهنگى این ملل، از جمله مذهب تأثیر پذیرفته است. فتح اسپانیا به وسیله رومیان، مذهب اساطیرى روم باستان را به اسپانیا آورد و با مسیحى شدن امپراتور، مسیحیت تا اقصا نقاط امپراتورى گسترش یافت. عبور مسلمانان از جبل الطارق در سال 711 م. جاى پایى را در غرب اروپا براى اسلام باز كرد كه خیلى زود تقریباً تمام شبه جزیره ایبریا را در برگرفت. آثار حكومت مسلمانان در قرطبه هنوز هم برجاى مانده است.

خروج آخرین بازماندگان حكومت مسلمانان در 1492 م. از جنوب اسپانیا، این كشور را به دژ مقدم كاتولیسم در غرب اروپا تبدیل و به همراه توفیق آن در گشودن مرزهاى نو جغرافیایى، از این سرزمین، تصویرى به عنوان مدافع و گسترش دهنده مسیحیت در نیم كره غربى ایجاد كرد كه تا سال ها حفظ شد.

اسلام پس از مسیحیت، بزرگ ترین اقلیت دینى در اسپانیاست كه پیروان آن تا مرز 450 هزار تن اعلام شده است. 10% این تعداد، اسپانیایى و بقیه مهاجرانى از كشورهاى آفریقا، خاور میانه و آسیاى جنوب شرقى هستند و در مجموع حدود 1% از كل جمعیت اسپانیا را تشكیل مى دهند كه در قالب نوزده گروه اهل سنت و یك گروه شیعه به فعالیت مشغولند.

تاریخ

اسپانیا دارای تاریخی بسیار كهن و قدیمی است كه اعصار پیش از تاریخ را نیز در برمی‌گیرد. اسپانیای تحت تصرف امپراطوری روم نیز از مهمترین مناطق امپراطوری محسوب می‌شد.

در قرون وسطی اسپانیا تحت تسلط ژرمن‌ها در آمد و چند قرن بعد به طور كامل توسط مسلمانان فتح شد. در سال 1492 دوره حاكمیت مسلمانان در اسپانیا خاتمه یافت و در همین سال كریستف كلمب با استعانت نیروی دریایی اسپانیا قاره آمریكا را كشف كرد.

كشف قاره آمریكا مقدمه‌ای شد برای تشكیل امپراطوری اسپانیا و بسط سلطه استعماری  در این قاره اسپانیا در سده‌های شانزدهم و هفدهم قدرتمندترین كشور اروپا محسوب می‌شد، اما وقوع جنگ‌های مكرر این كشور را تضعیف كرد.

در سال‌های آغازین قرن نوزدهم نیز كشور‌های آمریكای جنوبی موفق شدند طی مبارزات خود از سلطه اسپانیا خارج شوند. در سال‌های میانی قرن بیستم و پس از شكست جمهوریخواهان در جنگ‌های داخلی اسپانیا، ژنرال فرانكو حكومت را در این كشور در دست گرفت و قریب به سه دهه این كشور را مستبدانه اداره كرد.در سال 1986 – 11 سال پس از مرگ فرانكو – اسپانیا به اتحادیه اروپا پیوست و دوران جدیدی از تاریخ این كشور آغاز شد.

اقتصاد

واحد اقتصادی پول اسپانیا پزوتا است .برپایة آمارسالهای 1989 تا 1991، 5% فعالیت اقتصادی در كشاورزی،39%درصنعت و 56%درحوزه خدمات متمركز بوده است.از جمله مهمترین محصولات كشاورزی کشور اسپانیا می توان از گندم در مناطق كاستیل و آندالوزیا و آراون، جو، ذرت و برنج در دلتای رود «ابرو» و سیب زمینی، چغندرقند، پنبه، توتون و نیشكر و انواع میوه ها به ویژه انگور که عمدتا صرف ساختن مشروبات الکلی می گردد، نام برد.مهمترین محصولات معدنی کشور نیز بر زغال سنگ درشمال غربی اسپانیا وآستوریا وكاتولونیا و آندالوزیا،آهن دراطراف شهرهای بندری بیلبائو،سانتاندرو وبارسلون،مس،سرب،روی،جیوه،نیكل،گوگرد،نقره ونمك مشتمل می گردد.ازجمله مهمترین صنایع اسپانیا نیزمیتوان به صنایع فلزكاری،اسلحه سازی،شیشه گری،مشروب سازی،سیگارسازی،صنایع شیمیایی وصنایع نساجی اشاره نمود.گفتنی است که این صنایع بیشتر در نواحی آستوریا، كاتولونیا و آراگون متمركز می باشند.دامپروری و گله داری به ویژه در نواحی شمال غربی كه از رطوبت اقیانوس اطلس بهره مند است، بسیار رواج داشته و گاو از اهمیت ویژه ای در این مناطق برخوردار است. علاوه بر گاوهای معمولی نوعی گاو ویژه مسابقات گاوبازی با عنوان (توره رو)نیز تربیت می شود.پرورش خوك و صید ماهی نیز در تمامی سواحل از اهمیت زیادی برخوردار است.ازجمله مهمترین محصولات وارداتی کشوراسپانیا میتوان به نفت،دارو،ماشینهای صنعتی و وسایط نقلیه اشاره نمود.عمدة صادرات کشورنیزبرمحصولاتی نظیرشراب وآبجو،سنگهای معدنی،آهن واستیل،میوه،روغن زیتون وكنسرو ماهی مشتمل میگردد.ازجمله دیگرصنایع پردرآمد اسپانیا میتوان ازصنعت جهانگردی نام برد كه مدیون وضعیت خاص جغرافیایی و تاریخی این سرزمین است.وجود چشم اندازهای طبیعی بسیارزیبا،كاخها،قصرها،مراکزمربوط به دوران اسلامی درمناطق مادرید، بارسلون،كوردوبا (قرطبه) و آن دالوزیا(اندلس) همواره عامل جذب بسیاری از جهانگردان بوده است.علاوه بر این، برگزاری مسابقات گاوبازی از یک سو و رقص و موسیقی سنتی(عربی- اسپانیایی از سوی دیگر- جذابیت ویژه ای برای جهانگردان ایجاد نموده است.


نوشته شده در : دوشنبه 6 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

برچسب ها: آشنایی با کشورهای جهان ،
رتبه سنج گوگل