تبلیغات
دور دنیا - معبد آناهیتا

امروز:

معبد آناهیتا

» نوع مطلب : جاذبه ها ،

معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاكی و محلی برای نیایش آب بوده كه یكی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. این معبدكه برای استفاده از آب رودخانه شاپور در 6 متری زمین قرار دارد، به صورت مكعبی است 14*14*14 متر دیوارهای این معبد از سنگ های بزرگی بنا شده اند كه بین سنگ های حجاری شده هیچ ملاتی وجود ندارد و این سنگ ها توسط بست های آهنی به هم متصل گردیده اند. آب رودخانه توسط جوی های سنگی آب را

میزان نموده و به طرز باشكوهی به آبگیری وسط معبد هدایت می شده. نوع تقسیم آب و جریان آب درون معبد یكی از شگفتیهای مهندسی در آن دوران می باشد. تا این منصر مقدس را به زیباترین شكل ممكن به نمایش بگذارند.
در چهار طرف معبد دالان هایی تعبیه گردیده است كه در كف این دالان ها جوی های آب به صورت رفت و برگشت آب را به وسط معبد هدایت می كرده. در وسط معبد فضایی وجود دارد كه آب از این جوی ها در آن جمع شده و استخر كوچكی حدوداً در ابعاد 10*10 و عمق 20 سانتی متر را پر آب می كرده. در دو طرف بالای معبد آناهیتا سر چهار گاو در هر طرف به صورت رو به روی یكدیگر قرار دارد كه در زمان آبگیری این معبد عكس سر گاوها بر روی آب نقش می بسته است.

نوشته شده در : چهارشنبه 29 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

رتبه سنج گوگل