تبلیغات
دور دنیا - تلاش ناسا برای تولید تاكسی‌های فضایی

امروز:

تلاش ناسا برای تولید تاكسی‌های فضایی

» نوع مطلب : شنیدنی ها ،

سازمان ناسا قصد دارد با سرمایه گذاری 50 میلیون دلاری توسعه خدمات تجاری حمل و نقل مسافران به فضا و تولید تاكسی های فضایی را آغاز كند.


به گزارش خبرگزاری مهر ، سازمان ناسا روز دوشنبه اعلام كرد قصد

دارد از 50 میلیون دلار از بودجه فدرال به عنوان محركی برای آغاز شكل گیری خدمات تجاری سفر به فضا و حمل و نقل فضایی استفاده كند.

متقاضیان تولید كشتی های فضایی 45 روز زمان خواهند داشت تا طرحهای خود را كه به صورت رقابتی انتخاب خواهند شد، ارائه كنند. ایالات متحده آمریكا قصد دارد سال آینده و پس از اتمام هفت ماموریت فضایی به منظور تكمیل ساخت ایستگاه بین المللی فضایی شاتلهای خود را بازنشسته كند. پس از آن آمریكا برای انتقال تجهیزات و فضانوردان خود به فضا نیازمند فضاپیماهای روسی خواهد شد.

تا كنون این سازمان در حال صرف سرمایه ای 500 میلیون دلاری به منظور كمك به دو شركت خصوصی است كه در زمینه تولید راكتها و فضاپیماها فعال هستند تا بتواند به تجهیزات لازم برای حمل و نقل فضانوردان خود به فضا دست پیدا كند.

از برنامه های یكی از این شركتها به نام SpaceX تولید كشتی فضایی است كه بتواند مسافران مختلفی را به فضا ببرد. برای آغاز این پروژه در حدود 300 میلیون دلار سرمایه مورد نیاز خواهد بود و اجرای كل برنامه های آتی ناسا به منظور تولید فضاپیماهای جایگزین شاتلها در محدوده زمانی 2010 تا 2020 در حدود 108 بیلیون دلار تخمین زده شده است.

بر اساس گزارش رویترز، تا كنون به جز شركت SpaceX شركتهای متعددی از جمله بوئینگ برای ارائه طرحهای خود به منظور تولید كشتی تجاری فضایی اعلام آمادگی كرده اند.
 


نوشته شده در : پنجشنبه 23 مهر 1388  توسط : mehdi rabbani.    نظرات() .

رتبه سنج گوگل